OBJEM: 55 KUBICKÝCH METROV

AUTOBUS MHD - OPTIMALIZÁCIA HYGIENY

Autobus MHD | PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA

Situácia / úloha:  Predmetom vyšetrovania bol linkový autobus veľkej autobusovej spoločnosti pravidelnej dopravy v Severnom Porýní-Vestfálsku. Dňa 21.05.2021 bol skontrolovaný proces dezinfekcie na vzdušné plesne a baktérie, ako aj na plesne a baktérie na povrchoch v autobuse. Merania na mieste a stanovenie mikrobiologickej záťaže vykonal Dr. Jürgen Balfanz, Nottuln.

Vzduch v interiéri autobusu je v tesnom kontakte s vonkajším vzduchom kvôli častému otváraniu dverí. Preto na povrchoch dominujú typické vonkajšie huby ako Cladosporium. Časté sú aj červené kvasinky (Rhodotorula), huby rodu Penicillium a sterilné mycélium.

Trvalý tlak znečistenia vyžaduje pravidelné dezinfekčné opatrenia. Všade, kde sa ľudia stretnú, existujú latentné príležitosti na infekciu. Infekcie sa ľahko množia, najmä v miestnej verejnej doprave, kvôli tesnej blízkosti ľudí. Infekčnými časticami môžu byť kontaminované napríklad aj povrchy v bezprostrednej blízkosti cestujúceho.

Fakty a čísla

Objem miestnosti: 55 m³

Trvanie dezinfekcie …………………… 11 minút
Ochladzovanie ………………………………. 45 minút
Spotreby aktívneho kyslíka …………………… 116 ml

Riešenie / koncepcia:  Vzorky povrchu v autobuse boli štandardne realizované kontaktnými sklíčkami 25 cm2 krátko pred dezinfekciou (nevyčistený autobus z predchádzajúceho dňa), ako aj po fáze rozpadu dezinfekčného opatrenia. Povrchové skúšky sa vyhodnocujú na základe smerníc „Vnútorné plesne – detekcia, hodnotenie, riadenie kvality“ Štátneho zdravotného úradu Bádenska-Württemberska ako aj smernice VDI 4300 list 10 a smernice VDI 6022 list 1.

Dostupné série meraní by mali mikrobiologicky sprevádzať vykonané dezinfekčné opatrenia a dokumentovať účinok opatrenia na mikroorganizmy na povrchoch.

Predložená séria meraní v autobuse mala za cieľ popísať hygienický stav pred začatím dezinfekcie roztokom aktívneho kyslíka (Derotin aktiv HC30L) a zároveň skontrolovať plánované dezinfekčné opatrenia s ohľadom na ich účinnosť. Dezinfekcia bola uskutočnená pomocou vysokotlakovej atomizácie zmesi aktívneho kyslíka (Derotin aktiv HC30L) prístrojom RDT-300.

Zhrnutie a výsledky: Dezinfekcia autobusu
Odborná kancelária Dr. J. Balfanz, diplomovaný biológ

Autobus bol mikrobiologicky vyšetrený dňa 05.10.21 a dezinfikovaný pomocou vysokotlakovej atomizácie (prístrojom RDT-300) zmesi aktívneho kyslíka Derotin aktiv HC30L.

Použitý dezinfekčný proces preukázal dobrý účinok aj pri čiastočne vysokých koncentráciách mikroorganizmov. Keďže sa hovorí, že roztoky peroxidu vodíka majú virucídny účinok, pravidelné používanie (denné) môže výrazne minimalizovať možné riziká kontaminácie. Akékoľvek problémy s distribúciou, ktoré sa môžu vyskytnúť pri pravidelnej dezinfekcii, môžu byť tiež kompenzované variabilným umiestnením rozprašovačov. To zaisťuje účinnú dezinfekciu v autobusoch.

Celkovo bolo odobraných 48 vzoriek povrchu s nasledujúcimi výsledkami:

  1. Najvyššie zníženie povrchového zaťaženia bolo 100 % (huby)
  2. Pri krátkej dezinfekcii a nízkej spotrebe dezinfekčného prostriedku priemerne hubilo 83,6 % a baktérie 45,9 %.
  3. Výsledok bol dosiahnutý len za 11 minút dezinfekcie a spotrebou len 119 ml dezinfekčného prostriedku. Čím dlhší je čas dezinfekcie a vychladnutia, tým vyššia je deaktivácia baktérií, plesní a vírusov.
  4. Vírusy sú tiež inaktivované dezinfekčnými prostriedkami obsahujúcimi peroxid.
  5. Za maximálnymi hodnotami sú jasné rozdiely v percentuálnom znížení mikroorganizmov.

Vzhľadom na rozmiestnenie odberných miest v autobuse možno predpokladať, že dezinfekčný prostriedok by sa mohol šíriť všade. To znamená, že oblasti, ktoré zvyčajne unikajú bežnému čisteniu (rohy, oblasti, ktoré sú ťažko dostupné), boli tiež dezinfikované alebo bola výrazne znížená záťaž.

  • Na zabezpečenie hygieny počas prebiehajúcich operácií dezinfekcia
  • Vykonávajú sa denne s rôznym umiestnením zariadení, ktoré sa majú použiť, a sú stanovené v príslušných hygienických plánoch.
  • Trvalý tlak znečistenia vyžaduje pravidelné dezinfekčné opatrenia. Všade, kde sa ľudia stretnú, existujú latentné príležitosti na infekciu. Infekcie sú ľahko možné, najmä v miestnej verejnej doprave, kvôli tesnej blízkosti ľudí. Infekčnými časticami môžu byť kontaminované napríklad aj povrchy v bezprostrednej blízkosti cestujúceho, ktorý trpí Covid-19.
  • Hygiena je veda o predchádzaní chorobám a udržiavaní a upevňovaní zdravia, alebo v bežnom jazyku aj konkrétna podmienka, myslená podobne ako čistota. Slovo hygiena pochádza z gréčtiny (υγιεινή [τέχνη], hygieiné [téchne]) a znamená „umenie prospešné pre zdravie“. Pochádza od gréckej bohyne zdravia Hygeia. Hygiena v užšom zmysle označuje opatrenia na predchádzanie infekčným chorobám, najmä čistenie a dezinfekciu.
  • Vykonané dezinfekčné opatrenia inaktivujú vírusy a zabíjajú plesne a baktérie, na druhej strane vytvárajú hygienické podmienky, teda znižujú riziko infekcie a sú teda aj preventívnymi opatreniami na prevenciu infekcií.
  • Ak sa opatrenia nevykonávajú pravidelne v krátkych intervaloch, na sedadlách sa môžu hromadiť infekčné častice (tu baktérie). Takéto znečistenie ako na sedadlách autobusu väčšinou nie je spôsobené jedným dňom. Vďaka štruktúre povrchu dochádza k hromadeniu plošného zaťaženia, oveľa intenzívnejšie ako pri hladkých povrchoch.
  • Studené zahmlievanie dezinfekčného prostriedku sa dostane aj do všetkých priestorov autobusu, ktoré sú pre personál upratovania ťažko dostupné a jemné čistenie väčšinou nie je možné, najmä pod časovým tlakom. Alternatívou je uvedené dezinfekčné opatrenie.
  • Hygiena v autobusoch je zabezpečená krátkou, ale intenzívnou dezinfekciou.
  • Dôvera cestujúcich je výrazne zvýšená.
  • Ochrana cestujúcich pred infekciami je týmto oveľa lepšia (pri každodenných dezinfekčných postupoch).
  • Naliehavo sú potrebné hygienické opatrenia, aby sa zabránilo hromadeniu infekčných častíc na povrchoch. Dnes je samozrejmosťou, že ambulancie, opatrovateľské zariadenia, denné stacionáre a iné zdravotnícke zariadenia predpisujú hygienické opatrenia, ktorých súčasťou je aj ich kontrola.
  • Autobusy by sa v žiadnom prípade nemali stať super sypačmi kvôli zlej hygiene. Ak sa o hygienických opatreniach odkomunikuje navonok, mnohí cestujúci sa budú cítiť v autobusoch bezpečnejšie.
  • Všetky pandemické opatrenia na potlačenie infekcií okrem iného znamenali aj to, že sa infekčné ochorenia ako chrípka prakticky nikdy nevyskytli. Ide o novinku od začiatku sledovania chrípky v roku 1992 a jasne ukazuje, aké dôležité sú rozumné hygienické opatrenia.
  • Hygiena je opakujúci sa proces kontaminácie a eliminácie kontaminácie. 

Dezinfekcia teda neslúži len telesnej, ale aj duševnej hygiene, keďže takéto opatrenia sú zároveň opatreniami na budovanie dôvery. V čase pandémie môžu cestujúci dosiahnuť svoj cieľ s väčším pokojom.

V žiadnom prípade by nemali byť vytvorené podmienky na to, aby sa autobusy nedostatočnou hygienou vyvinuli do ohniska nákazy.

Celkovo dezinfekcia použitým roztokom peroxidu vodíka (Derotin aktiv HC30L) preukázala významné zníženie kolonizácie povrchov. Ak sa dezinfekcia vykonáva pravidelne, berúc do úvahy zistenia, mikrobiálne zaťaženie sa môže udržiavať na veľmi nízkej úrovni aj pri trvalom tlaku kontaminácie.

Zhrnutie:

  1. Hygiena v autobusoch je zabezpečená krátkou, ale intenzívnou dezinfekciou
  2. Dôvera cestujúcich je výrazne zvýšená.
  3. Týmto je objasnená ochrana cestujúcich pred infekciami (s dennými dezinfekčnými postupmi).

MÁTE OTÁZKY ALEBO ZÁUJEM O SPOLUPRÁCU?