ZUBNÉ LEKÁRSTVO

ZDRAVIE ZAČÍNA V ÚSTACH – POMOCOU AKTÍVNEHO KYSLÍKA

Zdravie ústnej dutiny a aktívny kyslík
Úloha zdravia ústnej dutiny v celkovom zdraví a stave imunity je stále podceňovaná, a to aj zo strany lekárov. V neposlednom rade je to spôsobené tým, že zubné lekárstvo takmer nehrá rolu pri štúdiu medicíny. Všetko intraorálne je pre lekárov uzavretá kniha. A vedomosti, ktoré oni sami nevlastnia, nemôžu odovzdať svojim pacientom.

A to aj napriek tomu, že súvislosti medzi zápalovými zmenami v ústnej dutine

  • bakteriálne infekcie

  • chrípkové infekcie resp

  • chrípka, 

Medzičasom prvé vedecké štúdie tiež potvrdili, že enzým konvertujúci angiotenzín 2 (ACE2), ktorý sa nachádza v ľudskej ústnej sliznici , zohráva rozhodujúcu úlohu ako hlavný receptor hostiteľskej bunky v prípade infekcie. s Covid-19 a teda prienik vírusu do človeka môže uprednostňovať bunky . [1]

Zdravie ústnej dutiny môže byť preto základným rizikovým faktorom závažnej progresie ochorenia, a preto by sa malo u pacientov s koronavírusom dôkladne preskúmať.

Aktívny kyslík zlepšuje ústnu hygienu
Dôkladné čistenie ústnej dutiny je samozrejmosťou, na to sú vhodné roztoky na vodnej báze s aktívnym kyslíkom, ktoré vytvárajú v ústach riedku penu. Pridanie citrátu strieborného ako bioadhezíva * zvyšuje dlhodobý účinok tohto roztoku ústnej vody, pretože aktívny kyslík môže lepšie priľnúť na sliznicu úst a hrdla.

Z dobrého dôvodu nájdete túto účinnú kombináciu vo forme biocídu Derotin aktiv HC30L v produktovom rade Rotia. HC30L je vhodný na použitie so širokou škálou dezinfekčných roztokov.

Bioadhezíva sú molekuly, ktoré majú schopnosť priľnúť k biologickému tkanivu

Mnohostranná sila ústnych vôd
Ústne vody sa v zubnom lekárstve používajú mnohými spôsobmi:

  • proti zápachu z úst,

  • na profylaxiu zubného kazu

Keďže ústne vody majú zvyčajne antiseptické vlastnosti, možno predpokladať, že zohrávajú kľúčovú úlohu aj pri kontrole infekcií. Napríklad ústne vody sa používajú pred zubným ošetrením na zníženie počtu mikroorganizmov v ústach. V dôsledku toho dochádza k prenosu infekcií napr.:

  • aerosólov

  • prskanie slín

  • priamy kontakt

Pokiaľ ide o redukciu vírusu Covid-19, prvé štúdie však naznačujú, že najlepší účinok na redukciu vírusov možno dosiahnuť  roztokom peroxidu vodíka  (jedno až max. dve percentá). Je to hlavne preto, že vírusy typu covid-19 sa zdajú byť náchylné na oxidáciu. Pred každým zubným ošetrením je preto vhodné použiť ústnu vodu s peroxidom vodíka. Za týmto účelom držte roztok v ústach asi 30 až 60 sekúnd. [3]

Tento efekt je údajne založený okrem iného na tom, že peroxidy (napr. vo forme peroxidu vodíka) produkujú takzvané deštruktívne radikály, ktorých vlastnosťou je napádať dôležité zložky (membránové lipidy alebo DNA atď.) nepriateľskej bunky a tak ich dokáže zničiť.

Početné štúdie, ktoré sa zaoberajú najmä účinnosťou peroxidov, ako je aktívny kyslík v súvislosti s redukciou vírusov v ústach a hrdle a v črevnom trakte, ukazujú, že aktívny kyslík je vysoko účinný v boji proti obaleným RNA vírusom ako napr.:

  • vírus vtáčej chrípky (AIV),

  • vírus prasacej chrípky (SwIV) 

  • Gastroenteritis Corona Virus (TGEV) 

Poznámky pod čiarou, zdroje:

7 Vysoká expresia ACE2 receptora 2019-nCoV na epitelových bunkách ústnej sliznice International Journal of Oral Science (2020) 12:8 Hao Xu, Liang Zhong, Jiaxin Deng, Jiakuan Peng, Hongxia Dan, Xin Zeng, Taiwen Li a Qianming Chen

Účinnosť predprocedurálnych ústnych výplachov pri redukcii mikroorganizmov v aerosóle. Systematický prehľad. JADA 2019:150(12):1015-1026 Vanessa Costa Marui, Maria Luisa Silveira Souto, Emanuel Silva Rovai, Giuseppe Alexandre Romito, Leandro Ch.

Cesty prenosu 2019-nCoV a kontroly v zubnej praxi International Journal of Oral Science 2020 12:9 Xian Peng, Xin Xu, Yuqing Li, Lei Cheng, Xuedong Zhou a Biao Ren

Inaktivácia vírusu peroxidom vodíka Vopr Virusol 1977 Nov-Dec;(6):731-3. Mentel’ R, Shirrmakher R, Kevich A, DreĭzinRS, Shmidt I.

Perzistencia koronavírusov na neživých povrchoch a ich inaktivácia biocídnymi látkami. Journal of Hospital Infection – Volume 104, 2020, pages 246-251 G Kampf, D Todt, S Pfaender, E Steinmann